Anmäla nyinstallation av aggregat med F-gaser
Den här tjänsten kräver inloggningVälkommen att anmäla nyinstallation av aggregat med F-gaser!
E-tjänstens innehåll är anpassat till både kylentreprenör och till den sökande (d.v.s. ägare/operatör).
Det är alltid den sökande som är ytterst ansvarig för de uppgifter som skickas in. Du kan själv välja hur du vill använda e-tjänsten, välj mellan följande två alternativ:
► E-tjänst alternativ 1 (ärendet överlåts från kylentreprenör till den sökande): Kylentreprenör gör e-tjänsten och sen skickas en länk till den sökande via e-post/mobil, för att den sökande ska kunna signera e-tjänsten. Den sökande signerar och väljer att skicka in ärendet. Båda parterna loggar in med BankID.
► E-tjänst alternativ 2 (ärendet överlåts inte - den sökande fyller i allt): Det är också möjligt att använda e-tjänsten utifrån att endast den sökande loggar in med BankID och fyller i allt i e-tjänsten.
Om kommunens handläggning
Miljö- och byggnämnden tar ut en avgift enligt beslutad taxa.
Anmälan som inte är fullständigt ifylld eller saknar bilagor förlänger handläggningstiden
Anmäl via e-tjänst
När du företräder ett företag använder du din egen e-legitimation för att logga in i e-tjänsten. E-legitimationen bevisar att det är du som gör ansökan.
Hämta dina företagsuppgifter
I e-tjänsten kan du välja att hämta dina företagsuppgifter från Bolagsverket, SCB och Skatteverket, så att du slipper fylla i dem.
Läs mer på sidan Så här hämtas dina företagsuppgifter.
Du kan också välja att fylla i uppgifter om ditt företag manuellt.
Postadress:
Växjö kommun
Miljö- och byggnämnden
Box 1222
351 12 Växjö
Följande behövs för e-tjänsten
- E-legitimation
- Fastighetsbeteckning
- Den sökandes kontaktuppgifter
- Bilaga - Information före installation/anmälan
Du kommer att gå igenom följande steg:
- Företagsuppgifter
- Uppgifter
- Behandling av personuppgifter
- Förhandsgranska
- Signera och skicka in
